× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Gruźlica układu moczowego rozwija się zwykle bez objawów początkowych.
Źródłem zakażenia jest najczęściej krwiopochodny wysiew prątków gruźliczych, który daje początek procesowi gruźlicy najpierw najczęściej w jednej nerce, potem w obu.

Pierwszymi objawami mogą być nawracające stany podgorączkowe oraz ogólne osłabienie, początkowo bez żadnych objawów ze strony układu moczowego. Może pojawić się zapalenie cewki moczowej i pęcherza bądź niespodziewany krwiomocz, poprzedzony niekiedy pobolewaniami lub bólami w okolicy lędźwiowej.

Rozpoznanie
specjalistyczne badanie bakteriologiczne moczu wraz z hodowlą i próbą biologiczną, ustalenie tego typu klinicznego rozpoznania wymaga dalszych specjalistycznych badań diagnostycznych

Przebieg morfologicznych zmian gruźliczych w nerce jest podobny do występujących w pierwotnym ognisku płucnym. Po wytworzeniu się martwicy serowatej w ognisku nacieku może ona przedostać się do dróg moczowych i wraz z moczem na zewnątrz. Stąd też mocz i naczynia, do których go chory oddaje, mogą być epidemiologicznym źródłem następowego zakażenia innych osób prątkami gruźlicy. Wcześnie rozpoznaną gruźlicę nerki (nerek) można dość skutecznie leczyć.

Leczenie: długotrwałe, wymaga regularności i systematyczności zarówno pod względem kontroli, jak i zażywania leków.

Sugerowany specjalista:

Ginekologia i położnictwo, Urologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1