× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Gruźlica układu trawiennego to skutek zakażenia drogą pokarmową np. przez połykanie prątkującego śliny, przez wspólne używanie z chorym nakryć i naczyń stołowych lub konsumpcję mleka, albo jego przetworów, zakażonych prątkami gruźlicy typu bydlęcego.
Najczęściej umiejscawia się w jelicie grubym lub końcowym odcinku jelita cienkiego pod postacią guzowatego nacieku zapalnego lub wrzodziejącego zapalenia jelit.

Objawy


Biegunki, którym towarzyszą silne, przewlekłe bóle brzucha, stany podgorączkowe, ogólne osłabienie i niedokrwistość. Mogą wystąpić też zmiany w najbliższych węzłach chłonnych, doprowadzając niekiedy do ich guzowatego powiększenia i wtórnych zmian serowato-martwiczych.

 

Zmiany naciekowo-guzowate mogą powodować objawy niedrożności jelit oraz wyzwalać gruźlicze zapalenie otrzewnej.

Rozpoznanie


Rozpoznanie jest możliwe na podstawie całokształtu danych, a przede wszystkim badania histopatologicznego i bakteriologicznego wycinków lub materiału bioptycznego tych narządów.

Leczenie


Najczęściej jest długotrwałe, uwzględniające także pełnowartościowe wysokobiałkowe żywienie dla uzupełnienia niedoborów pokarmowych.

W przypadku krwiopochodnego rozsiewu prątków gruźliczych, przy zmniejszonej odporności organizmu, mogą one osiedlić się w innych częściach układu trawiennego, w tym także w wątrobie lub trzustce.

Sugerowany specjalista:

Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1