× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Choroba polega na zakażeniu prątkami gruźlicy i zmianach zapalno-martwiczo-serowatych w kośćcu. Prątki gruźlicy mogą zatrzymać się w każdej części układu kostno-stawowego. Najczęściej lokalizują się w kręgach kręgosłupa i przystawowych częściach kości długich.


W początkowym okresie proces jest niecharakterystyczny. Choroba może rozwijać się niepostrzeżenie i bezobjawowo. Stopniowo pojawia się ból kości.

W zaawansowanej chorobie ból nasila się, pojawia się obrzęk w określonej części układu kostnego. Może wystąpić także nerwoból międzyżebrowy, lędźwiowy, czyli lumbago, rwa kulszowa.

Gruźlicze zapalenie stawów dotyczy zazwyczaj pojedynczego stawu, np. stawu kolanowego. Jest ono bardzo często następstwem przeniknięcia swoistego procesu zapalnego do tkanek miękkich stawu. Towarzyszą mu zwykle: wysięk do jamy stawowej, zmiana obrysów stawu (obrzęk) i czasem zaczerwienienie skóry. Niekiedy wcześniej zadany uraz w dany staw może stanowić czynnik predysponujący do rozwoju gruźliczego zapalenia stawu.

Leczenie


Klimatyczno-uzdrowiskowe, a niekiedy także i ortopedyczne.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1